Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.

Join the forum, it's quick and easy

Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Месечина
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Ogame.org 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
» Жртви на вселенските истражувања
Ogame.org EmptyНед Окт 24, 2010 4:06 pm by DarkAngelMKD

» една забелешка
Ogame.org EmptyЧет Окт 14, 2010 5:49 pm by anti-spam-master

» Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди
Ogame.org EmptyСре Окт 13, 2010 10:45 pm by DarkAngelMKD

» Астрономијата го одбележа дваесеттиот век
Ogame.org EmptyВто Окт 12, 2010 10:41 pm by DarkAngelMKD

» Слика од јадрото на Халеевата Комета
Ogame.org EmptyВто Окт 12, 2010 10:20 pm by DarkAngelMKD

» Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди
Ogame.org EmptyВто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

» Ауригиди
Ogame.org EmptyПон Окт 11, 2010 9:22 pm by DarkAngelMKD

» Ориониди
Ogame.org EmptyПон Окт 11, 2010 8:42 pm by DarkAngelMKD

» Персеиди
Ogame.org EmptyПон Окт 11, 2010 8:33 pm by DarkAngelMKD

Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Пет Окт 08, 2021 11:35 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Ogame.org

Go down

Ogame.org Empty Ogame.org

Пишување by DarkAngelMKD Сре Окт 06, 2010 5:11 pm

Ogame.org Ogame
OGame е текст-базирана игра, со тематика на управување со ресурси и вселенски војни, и е масовна повеќекорисничка онлајн игра,со над два милиони акаунти.OGame беше создадена во 2000 година, а е создадена и одржувана од страна на Gameforge AG. OGame е достапна на повеќе јазици, и различни националности имаат свои заедници. Играта не прави разлика помеѓу националноста на заедниците, освен во ретки случаи. Играчите се генерално информирани за вести и други нешта како што се промените во правилата или нови верзии преку официјалните форуми
Од 10 февруари 2010 година, OGame.org има вкупно 49 универзуми, вклучувајќи и осум универзуми со користење на новиот редизајн. Повеќе се додаваат периодично.The prOgame Ogame вселената (Универзумот 35) е укинат како ексклузивен за платени членови, па сега секој може да се пријавите.

Игра

Сите OGame универзуми се состојат од три класификации: галаксии, системи, како и планетатарни состави. Сите универзуми имаат 9 галаксии, секоја со 499 системи, кои имаат 15 планетарни системи. Испраќање на флоти помеѓу различни галаксии го зема најголемиот дел од времето, додека испраќањето на флоти во рамките на истиот систем одзема најмалку време.
Секој играч започнува со една планета на случајно назначени координати помеѓу слотови 4 и 12, во случаен систем и галаксија. Првата планета секогаш се состои од 163 области, кои одредуваат колку надградби на зградите можат да бидат направени на планетата, без оглед на слотот во системот на играчот. Империјата на играчот може да се состои до 9 планети во секој ненаселен планетарен систем. Сите конструирања, истражувања, и мисии се извршени или започнти од некоја планета или месечина. Развој се прави преку користење на три ресурси: метал,кристал и деутериум, а исто така и енергија и Темната материја. Постојат различни начини да се добијат овие ресурси, вклучувајќи го рударството, трговијата, и ограбувањето. Играчите се рангирани според нивните поени , по еден бод се дава за секои илјада ресурси инвестирани во изградба, истражувања, бродови или одбрана. Поени не се даваат за непотрошени средства.

Борба

За разлика од многу други игри во реално време, OGame не им дава на играчите постојана контрола на неговото или нејзиното вселенското летало. Наместо тоа, играчот праќа брод на одредена локација (со користење на системот координати на играта) и она што се случува кога флотата пристигнува е надвор од контрола на играчот, во OGame, борбата започнува кога флотите или одбраните се пресретнат. Борбата се одвива веднаш и се состои од 1 до 6 круга. Флотите напаѓаат обично со цел да се добијат средствата од другиот играч, што се нарекува ограбување, ako флотата напаѓа, можа да ja уништи флотата на противникот и да ги собере остатоците настанати во битката. Одбраната се гради за да ја заштити планетата од нападите на непријателските флоти.

Сојузи

Сојуз е група на играчи кои се здружени заедно најчесто за солидарни цели. Сојузите се создадени за играчите да се заштитат од нападите едни со други, да ги напаѓаат другите планети, или да промовираат слободна трговија меѓу членовите. Членови на сојузот можат да го користат ACS (Alliance Combat System), достапен во некои универзуми, да ги синхронизира движењата на флотите и мисиите со членовите на истиот сојуз и привремено распоредување на флота на планетите на сојузниците.

Трговци

Играчите можат да вработат некој трговец користејќи ја темната материја за трговија на еден тип ресурс за друг. Износот на средствата со кои се тргува е ограничен на износ од слободниот простор во складиштата и износ од темна материја на играчот.

Офицери

OGame нуди 4 различни офицери и командир, секој чини одреден износ на темната материја за да се "ангажира" за 1 недела или 3 месеци. Имињата на четирите различни службеници се инжењер, геолог, технократ и адмирал на флота. Секој од нив ги подобрува одредени елементи или производството на ресурси.

Ресурси

Постојат три главни ресурси: Метал, Кристал и деутериум како и темна материја.
Трите главни ресурси (метал, кристал, деутериум) може да се создадат преку рудниците. Постојат одделни рудници за секој ресурс кој може да се надгради за да се произведе ресурси побрзо. Овие ресурси се користат за правење на згради, бродови, одбрана и за истражување на технологијата. За да работат рудниците потребна е енергија. Енергија се произведува со правење на соларна централа или фузиски реактор (ова го претвора процент од создадениот деутериум во енергија) овие објекти, исто така, може да се надградат за да се произведе повеќе енергија.
Темната материја, сепак, не може да биде создадена. Може да испратите флоти на експедиција во потрга по неа. Таа, исто така може да се купи со вистински пари. Темната материја се користи за "трговец", кој тргува на главните три ресурси, или да се купи еден офицер.

Награди

OGame ја освои бронзата Superbrowsergame Award во 2006 година.


Вебсајт: www.ogame.org

Пат до успехот:

1. Не градете никогаш одбрана на ниедна планета(колку и да е јака вашата одбрана има појаки од тебе и кога тогаш ќе ти ја срушат).

2. Никогаш не оставајте ресурси на земја (ако имате ресурси на земја ќе бидете мета на лешинарите)

3. Во почетокот градете ги само рудниците(mines),computer tehnology и robotic factory.

4. Надоградувајте ги рудниците(mines) пропорционално метал 5 ниво(Metal Mine Level 5), кристал 3 ниво(Crystal Mine Level 3), деутериум 1 ниво(Deuterium Synthesizer Level 1) со соларни централи 5 ниво(Solar Plant Level 5) па се така нагоре додека не стигните до метал 26 ниво(Metal Mine Level 26), кристал 24 ниво(Crystal Mine Level 24), деутериум 22 ниво(Deuterium Synthesizer Level 22),соларни централи 26 ниво(Solar Plant Level 26),фузиски реактор 13 ниво(Fusion Reactor Level 13) и соларни сателити околу 50(Solar Satellite (Number: 50). Кога ќе стигнете до таму дури тогаш почнувате да градите флота (бидете трпеливи).

5. Од истражувачката лабораторија(research laboratory) изучувајте го најмногу оклопи(armor),штит(shield) и технологијата за оружје(weapon tehnology).

6. Од истражувањето на движење(Drive research) изучувај ги согорувањето(Combustion Drive) до 10 ниво (за побрзо да се движат транспортерите), импулсите(Impulse Drive) до 6 ниво и хиперпросторот (Hyperspace Drive) до 8 ниво.

7. Треба да имате намалку 10 лета ( во секо време да летаат 9 независни флоти кои ќе крадат од неактивните играчи) десттиот лет чувајте го за црни денови.

8. Летајте 24 часа на ден со целата роба во воздух, ќе ве шпиунираат еднаш,два пати,трипати и кога ќе видат дека немате ништо на планетите ќе се откажат.

9. Гледајте да правите што повеќе планети (едно е да рудариш со само една а друго е со 7)

10. Следете ги овие правила и успехот ви е загарантиран.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот