Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.

Join the forum, it's quick and easy

Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Месечина
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Жртви на вселенските истражувања 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
» Жртви на вселенските истражувања
Жртви на вселенските истражувања EmptyНед Окт 24, 2010 4:06 pm by DarkAngelMKD

» една забелешка
Жртви на вселенските истражувања EmptyЧет Окт 14, 2010 5:49 pm by anti-spam-master

» Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди
Жртви на вселенските истражувања EmptyСре Окт 13, 2010 10:45 pm by DarkAngelMKD

» Астрономијата го одбележа дваесеттиот век
Жртви на вселенските истражувања EmptyВто Окт 12, 2010 10:41 pm by DarkAngelMKD

» Слика од јадрото на Халеевата Комета
Жртви на вселенските истражувања EmptyВто Окт 12, 2010 10:20 pm by DarkAngelMKD

» Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди
Жртви на вселенските истражувања EmptyВто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

» Ауригиди
Жртви на вселенските истражувања EmptyПон Окт 11, 2010 9:22 pm by DarkAngelMKD

» Ориониди
Жртви на вселенските истражувања EmptyПон Окт 11, 2010 8:42 pm by DarkAngelMKD

» Персеиди
Жртви на вселенските истражувања EmptyПон Окт 11, 2010 8:33 pm by DarkAngelMKD

Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Пет Окт 08, 2021 11:35 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Жртви на вселенските истражувања

Go down

Жртви на вселенските истражувања Empty Жртви на вселенските истражувања

Пишување by DarkAngelMKD Нед Окт 24, 2010 4:06 pm

Трагедијата што се случила на 24 октомври 1960 година, и натаму останува најголемата застрашувачка несреќа која се случила на лансирната рампа.


Бајконур почнал како тест-сајт за ракети од различен карактер; прото-ИКБР(Интерконтинентални Балистички Ракети) и други видови на ракети.


Во 1960 година, по Спутник, но пред Гагариновиот датум на судбината, во текот на есента неуспешните тестирања на Р-16 ИКБР, бавниот напредок и недостатокот на резултати довело Маршалот на Стратешките Ракетни сили лично да ја надгледува изградбата на проектилите и нивното тестирање. Mитрофан Иванович Неделин, чие име останало запаметено по катастрофата што се случила под негова команда, исто така, бил една од првите жртви. Маршалот Неделин веќе бил херој на Советскиот Сојуз, благодарение на службата во Втората светска војна.


На 24 октомври, напредокот продолжил со брзо темпо, и да им помогне на луѓето во Бајконур, Неделин зазел личен став во ова прашање. Според приказната раскажана од ретките преживеани, тој всушност поставил стол во близина на ракетата, за подобро надгледување на акцијата.


Нека се знае дека ракетната наука е исто како што тоа звучи - ракетна наука.Постојат милион работи што можат да тргнат наопаку, и тоа се случува кога прекинувачот е вклучен, заборавен, а потоа вклучен повторно во најлош момент. Прекинувачот ја иницирал втората фаза на ракетата, кој веднаш ја запалил примарната фаза.


Вкупно мртви - 126, според академик Борис Черток, постојат и извештаи кои се движат од 60 до 150 жртви. Оние кои биле најблиску до ракетата биле речиси стопени, а многу од жртвите дури подоцна подлегнале на нивните изгореници. Покрај тоа, ракетното гориво е од типот означен како, "Devil's Venom", така што оние кои успеале да избегаат од пеколната експлозија со скокање во бунари биле пронајдени задушени од штетните гасови.
Мистериозно, три години подоцна, на 24 Октомври 1963 година, уште една трагедија во Бајконур одзеде 7 животи ,кога Р-9 ракетата била разнесена во подземен објект за лансирање.


Од тогаш, не се закажуваат лансирања на 24 Октомври. Ова е ден за почит на споменот на жртвите од вселенските истражувања.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот