Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.

Join the forum, it's quick and easy

Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Месечина
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
» Жртви на вселенските истражувања
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyНед Окт 24, 2010 4:06 pm by DarkAngelMKD

» една забелешка
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyЧет Окт 14, 2010 5:49 pm by anti-spam-master

» Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyСре Окт 13, 2010 10:45 pm by DarkAngelMKD

» Астрономијата го одбележа дваесеттиот век
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyВто Окт 12, 2010 10:41 pm by DarkAngelMKD

» Слика од јадрото на Халеевата Комета
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyВто Окт 12, 2010 10:20 pm by DarkAngelMKD

» Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyВто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

» Ауригиди
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyПон Окт 11, 2010 9:22 pm by DarkAngelMKD

» Ориониди
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyПон Окт 11, 2010 8:42 pm by DarkAngelMKD

» Персеиди
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди EmptyПон Окт 11, 2010 8:33 pm by DarkAngelMKD

Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Пет Окт 08, 2021 11:35 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

2 posters

Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by DarkAngelMKD Пон Окт 11, 2010 5:14 pm

Урбани астро-генијалци, радувајте се! Нема повеќе смогот и светлата од градот да ви го попречуваат погледот кон ноќното небо.И ѕвездите и вашите фотографии че блескаат. Сега можете онлајн да ги користите четирите висококвалитетни телескопи за да направите фотографии од ноќното небо и да сликате локации по ваша желба по многу ниски цени или бесплатно,фотографиите се со солидна резолуција.

Избирате локација,телескопот ја слика и сликите ви ги праќа на меил.Но некогаш тоа може и да потрае некое време. Но дури и ако резултатите не се баш како од Хабл немојте да се разочарувате, сепак ова е добро за играње астроном за една ноќ.


Брадфорд роботски телескоп

Вебсајт: Брадфорд роботски телескоп

Телескоп: со дијаметар 14-инчи Шмит - Касагрен
Локација: Тенерифе, Канарски Острови
Поле на видливост: Од северниот ѕвезден пол до 52 степени јужно
Праќање на сликите: Неколку денови, понекогаш и недели
Резултати: 1.056 х 1.027 пиксели во боја или црно-бели JPEG слики
Цена: Бесплатно

Микро-опсерваторија

Вебсајт: www.cfa.harvard.edu/MicroObservatory/" target="_blank" rel="nofollow">Микро-опсерваторија

Телескоп: со дијаметар 6-инчи Максутов
Локација: Кембриџ, Масачусетс, и Амадо, Аризона
Поле на видливост: Северното небо до 48 степени јужно
Праќање на сликите: неколку денови, најчесто во текот на ноќта
Резултати: 650 x 500 пиксели, црно-бели GIFs
Цена: Бесплатно

Гледајќи во мракот

Вебсајт: Истражување на небото

Телескоп: со дијаметар 14-инчи Шмит - Касагрен
Локација: Мејхил, Ново Мексико
Поле на видливост: Северното небо на околу 45 степени јужно
Праќање на сликите: од неколку денови до неколку недели
Резултати: 512 x 512 пиксели, црно-бели JPEG слики
Цена: Бесплатно

Slooh

Вебсајт: Slooh

Телескоп: Два со дијаметар 14-инчи Шмит - Касагрен - еден за планети, друг за Длабоката Вселена
Локација: Тенерифе, Канарски Острови, и Сантијаго, Чиле
Поле на видливост: Северното и јужноѕо небо
Праќање на сликите: неколку секунди
Резултати: 800 х 600 пиксели, боја на JPEG слики
Цена: 100 долари годишно за неограничен број на слики
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Re: Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by anti-spam-master Пон Окт 11, 2010 5:37 pm

интересно е ова, конечно можеме да сликаме без да ни пречи маглата и смогот или сијалиците во градовите...
а за кај важи ова?
anti-spam-master
anti-spam-master
Почетник
Почетник

Број на мислења : 6
Join date : 2010-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Re: Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by DarkAngelMKD Пон Окт 11, 2010 6:11 pm

За цел свет важи ова јас направив слики чекам да ми ги пратат на маил и ќе ги објавам овде Very Happy
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Re: Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by DarkAngelMKD Вто Окт 12, 2010 7:46 pm

www.harvard.edu/ImageDirectory/Moon101011200132.GIF" alt="" />
Денеска стаса емаилот од обсерваторијата еве ја сликата што ја направив со помош на еден од телескопите Very Happy

Observer's Username: moguest
Object: Moon
Filenames: Moon101011200132.GIF and Moon101011200132.FITS
Date: Mon, Oct 11, 2010
Start Exposure: 04:01:32 PM
Reference Number: moguest-10/11-11:28:58g
Comments: MicroObservatory is run by the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Town: Cambridge
State: MA
Country: USA
Telescope's Name: Annie

Camera:

Camera: Main
Exposure Time: 00.10 sec.
Filter: Grey (ND4)
Focus Value: 900
Zoom: Out

Coordinates:

Celestial:

Right Ascension: 16h 42.6m
Declination: -25 degrees 10 minutes

Terrestrial:

Altitude: 22 degrees 26.3 minutes
Azimuth: 178 degrees 54.8 minutes

Misc:

Hour Angle: -1h 55.6m
Local Siderial Time: 12:37:32
Greenwich Mean Time: 20:01:32
End Exposure: 04:01:34 PM
Longitude: 71.13
Latitude: 42.38
Mode of Operation: Interactive over WWW.
Tracking: Sidereal
CCD Temp: 280.00
Ambient Temp: 302.00
Circuit Temp: n/a
Finder Offsets: none
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Re: Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by DarkAngelMKD Сре Окт 13, 2010 10:45 pm

Надополнување: направив уште слики Smile
Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди 68784_1486645963648_1158883704_31086789_6867020_n
Плеадите

Сликано на 12 октомври 2010 година.

Target: Pleiades
Object Type: Star Cluster
Distance: 440 light years
Constellation: Taurus
Field of View: wide Exposure
Time: 60 Seconds
Filter Selection: none

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди 68784_1486645883646_1158883704_31086787_8350680_n
Небулата Орион (Црвен филтер)

Сликано на 12 октомври 2010 година.

Target: Orion Nebula
Object Type: Star forming region
Distance: 1500 light years
Constellation: Orion
Field of View: normal
Exposure Time: 60 Seconds
Filter Selection: red filter

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди 68296_1486650163753_1158883704_31086799_3972067_n
Небулата Орион (Зелен филтер)

Сликано на 12 октомври 2010 година.

Target: Orion Nebula
Object Type: Star forming region
Distance: 1500 light years
Constellation: Orion
Field of View: normal
Exposure Time: 60 Seconds
Filter Selection: green filter

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди 68296_1486650123752_1158883704_31086798_7111778_n
Небулата Орион (Син филтер)

Сликано на 12 октомври 2010 година.

Target: Orion Nebula
Object Type: Star forming region
Distance: 1500 light years
Constellation: Orion
Field of View: normal
Exposure Time: 60 Seconds
Filter Selection: blue filter
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди Empty Re: Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот