Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.

Join the forum, it's quick and easy

Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Месечина
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Ориониди 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
» Жртви на вселенските истражувања
Ориониди EmptyНед Окт 24, 2010 4:06 pm by DarkAngelMKD

» една забелешка
Ориониди EmptyЧет Окт 14, 2010 5:49 pm by anti-spam-master

» Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди
Ориониди EmptyСре Окт 13, 2010 10:45 pm by DarkAngelMKD

» Астрономијата го одбележа дваесеттиот век
Ориониди EmptyВто Окт 12, 2010 10:41 pm by DarkAngelMKD

» Слика од јадрото на Халеевата Комета
Ориониди EmptyВто Окт 12, 2010 10:20 pm by DarkAngelMKD

» Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди
Ориониди EmptyВто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

» Ауригиди
Ориониди EmptyПон Окт 11, 2010 9:22 pm by DarkAngelMKD

» Ориониди
Ориониди EmptyПон Окт 11, 2010 8:42 pm by DarkAngelMKD

» Персеиди
Ориониди EmptyПон Окт 11, 2010 8:33 pm by DarkAngelMKD

Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Пет Окт 08, 2021 11:35 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Ориониди

Go down

Ориониди Empty Ориониди

Пишување by DarkAngelMKD Пон Окт 11, 2010 8:42 pm

Ориониди 768px-Orionid12n
Орионид поминува на небото под Млечниот Пат десно од Венера .


Ориониди е името на еден од најактивните метеорски дождови поврзани со Халеевата комета е. Тие го добиле своето име бидејќи се чини дека доаѓаат од светли точки што лежат во соѕвездието Орион. Орионидите се метеорски дожд кој трае околу една недела, на крајот од октомври. Максимумот на дождот во 2009 година се беше околу 21 Октомври,и се избројани од 20 до 25 метеори на час во северната хемисфера, и двојно од оваа сума во јужната хемисфера. Јапонските научници велат дека ова се должи на тоа што кометата минува низ стари остатоци што предизвикува покачена активност која трае неколку ноќи, на датумите 21, 22 и 23 октомври видливоста е најдобра. Бил Кук од службата на НАСА за заштита од метеори вели дека во последните три години метеорскиот дожд Ориониди има активност со повеќе од 60 метеори на час и создавање на "огнени топки" видливи без телескоп или двоглед.Во 2006 и 2007 година метеорските дождови беа спектакуларни со активност од над 50-70 метеори на час во текот на 2-3 ноќи со невообичаено светли метеори во 2006 година.Овој метеорски дожд е сензационален во споредба со метеорскиот дожд Лео Минориди кој кулминираше на 23 октомври 2009 година, со два метеори на час.

Историја на набљудување

Метеорските дождови кои прво биле наречени "ѕвезди што паѓаат" се поврзани со комети во 1800 година. Е.К Херик во 1839 и 1840 извршил набљудувања на активноста присутна на октомвриското ноќно небо. Сепак A.С. Хершел го објавил првиот документиран запис во кој наведува точни предвидувања за следниот метеорски дожд. Метеорскиот дожд Ориониди се група на Метеороиди со потекло од зрна прашина исфрлена од добро-познатата Халеева комета, која е именувана по астрономот Едмунд Халеј и последен поминала низ внатрешниот Сончев систем во 1986 година во својата 75-до-76-годишна орбита.Кога кометата поминува низ Сончевиот систем, сонцето топи дел од мразот при што овозможува делови од карпи да се одделат од кометата. Овие честички продолжиуваат по траекторијата на кометата и се појавуваат како метеори или "ѕвезди што паѓаат", кога тие патуваат низ горните слоеви од атмосферата на Земјата.Халеевата комета исто така е причина за создавањето на метеорскиот дожд ЕТА Аквариди кои се јавуваат секоја година во мај.
ГодинаПериод на АктивностМаксимум на дождот
1839од 8 до 15 Октомвринема податоци
1864од 18 до 20 Октомвринема податоци
1981од 18 до 21 Октомври23 Октомври - 20 метеори на час
1984од 21 до 24 Октомвриод 21 до 24 Октомври (фиксен максимум)
2006од 2 Октомври до 7 Ноемвриод 21 до 24 Октомври - 109 метеори на час
2007од 20 до 24 Октомври21 Октомври - од 20 до 60 метеори на час
2008од 15 до 29 Октомвриод 20 до 22 Октомври - 40 метеори на час
2009од 18 до 25 Октомври22 Октомври - од 10 до 20 метеори на час

Како да ги видите Орионидите

Ориониди 744px-Orion_constellation_map
Мапа на ноќното небо,соѕвездието Орион и Бетелгез и дел од соѕвездието Близнаци

Одете надвор, најдете темно место и погледнете на југоисток во близина на соѕвездието Орион.
Најдобро време за да ги видите Орионидите е од околу полноќ до раните утрински часови. Тие се брзи и понекогаш светли со опашки. Би требало да видите 30 метеори за еден час или повеќе за време на максимумот. Метеорскиот дожд Ориониди е активен од 2 октомври до 7 ноември.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот