Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.

Join the forum, it's quick and easy

Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Месечина
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Инклинација 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
» Жртви на вселенските истражувања
Инклинација EmptyНед Окт 24, 2010 4:06 pm by DarkAngelMKD

» една забелешка
Инклинација EmptyЧет Окт 14, 2010 5:49 pm by anti-spam-master

» Четири телескопи за онлајн сликање на ѕвезди
Инклинација EmptyСре Окт 13, 2010 10:45 pm by DarkAngelMKD

» Астрономијата го одбележа дваесеттиот век
Инклинација EmptyВто Окт 12, 2010 10:41 pm by DarkAngelMKD

» Слика од јадрото на Халеевата Комета
Инклинација EmptyВто Окт 12, 2010 10:20 pm by DarkAngelMKD

» Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди
Инклинација EmptyВто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

» Ауригиди
Инклинација EmptyПон Окт 11, 2010 9:22 pm by DarkAngelMKD

» Ориониди
Инклинација EmptyПон Окт 11, 2010 8:42 pm by DarkAngelMKD

» Персеиди
Инклинација EmptyПон Окт 11, 2010 8:33 pm by DarkAngelMKD

Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Пет Окт 08, 2021 11:35 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Инклинација

Go down

Инклинација Empty Инклинација

Пишување by DarkAngelMKD Пон Окт 11, 2010 1:06 am

Инклинација 500px-Orbit
Инклинација (наведнување) претставува агол помеѓу референтна рамнина и друга рамнина или оска. Оскеното наведнување претставува агол помеѓу оската на планетата и линија повлечена од центарот на планетата нормална на рамнината во која орбитира.

Пресметување

Во астродинамиката, инклинацијата се пресметува на следниов начин:
Инклинација 0e7a8bd97d4d643401f83a3184117483
каде:
Инклинација 5c195707eb0a723395fd585d5e93667b е компонента на Инклинација D46cee5ae546c1d0e49007fc19708c0e,
Инклинација D46cee5ae546c1d0e49007fc19708c0e е вектор на моменталната орбита вертикален на орбиталната рамнина.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 34
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот