Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Месечина
Октомври 2019
ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Плазма (физика)  50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 7 во Нед Окт 10, 2010 6:16 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Плазма (физика)

Go down

Плазма (физика)  Empty Плазма (физика)

Пишување by DarkAngelMKD on Нед Окт 10, 2010 6:52 pm

Плазма (физика)  758px-Plasma-lamp_2
Во физиката и хемијата,плазмата е делумно јонизиран гас, во кој одреден број електрони се движат слободно, без да се приврзани за некој атом или молекула. Способноста за позитивно и негативно електрично полнење за независно придвижување ја прави плазмата елетро-спроводлива, па затоа силно реагира во електромагнетно поле. Плазмата ги нема оние својства на течностите, гасовите или тврдите тела и се смета за посебна агрегатна состојба. Плазмата обично има форма како гасовитите облаци, а ја има во Ѕвездите. Како и гасовите, плазмата нема постојана форма, ниту постојан волумен сè додека не се стави во сад, и за разлика од гасовите, под дејство на магнетно поле моче да формира структури како што се плазмиеви конции двојни слоеви.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 29
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот