Струшко Аматерско Астрономско Друштво
Добредојдовте на официјалниот форум на СААД!!!

Зачленете се или пријавете се и уживајте во престојот.
Месечина
Септември 2019
ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Анкета
online survey
Набљудување на метеорскиот дожд Ориониди

Вто Окт 12, 2010 7:21 pm by DarkAngelMKD

Чандрасекарова граница 50254_146336615409267_661_n

На 21 Октомври Струшкото Аматерско Астрономско Друштво организира набљудување на метеорскиот дожд Ориониди.Локацијата на овој настан ќе биде Автокампот АС - Струга,со почеток од 00:00 часот па се до раните утрински часови,нормално ако не послужи времето Very Happy

Comments: 0

Latest topics
Statistics
Постојат b>12 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Marija

Нашите членови се испратиле точно 152 мислења in 140 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 7 во Нед Окт 10, 2010 6:16 pm
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Струшко Аматерско Астрономско Друштво on your social bookmarking website


Чандрасекарова граница

Go down

Чандрасекарова граница Empty Чандрасекарова граница

Пишување by DarkAngelMKD on Нед Окт 10, 2010 7:25 pm

Чандрасекарова граница Curve
Чандрасекарова граница или Чандрасекаров лимит е константат во астрофизиката и обично изнесува 1.4 Сончеви маси. Вредноста на оваа граница варира зависно од земените вредности, а вредноста која ја пресметувал Чандрасекар изнесува:
Чандрасекарова граница F6944610
каде μe е просечна молекуларна тежина на електроните, mH масата на еден
атом водород, π бројот Пи,Чандрасекарова граница 3c81fd11 e константа поврзана со решението на еквиваленцијата на Лејн-Емден, Чандрасекарова граница 9dfd0510 е Планкова константа, c брзината на светлината, G или y е гравитациона константа.
Чандрасекаровата граница е од големо значење за еволуцијата на една Ѕвезда. Значи, колку што е масата на ѕвездата помала од Чандрасекаровата граница, во моментот кога ѕвездата ќе го потроши целото свое нуклеарно гориво, односно кога нема повеќе да има водород во нејзиното јадро, а нема доволно енергија да ја започне фузијата на хелиумот, тогаш ѕвездата почнува да се распаѓа под дејство на гравитационата сила. На крајот настанува бело џуџе.Доколку масата на ѕвездата е поголема од Чандрасекаровата граница, а помала од три сончеви маси, најпрво настанува црвен џин, a кога ќе почне гравитационото распаќање, настанува нова или супернова.Со распаѓање под дејство на гравитација ѕвездите со маса поголема од три сончеви маси експлодираат во супернови.На крајот на еволуцијата, ѕвездите со средна маса стануваат неутронски ѕвезди, а кај ѕвезди со поголема маса настанува Црна дупка.
Оваа статија е никулец. Ќе и помогнете на Википедија ако ја проширите.
DarkAngelMKD
DarkAngelMKD
Администратор
Администратор

Број на мислења : 145
Join date : 2010-10-03
Age : 29
Местолокација : Струга

http://www.saad.con.mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот